See ehtima on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "ehitama"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*ehtidäk"
},
"expansion": "Proto-Finnic *ehtidäk",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ehtiä"
},
"expansion": "Finnish ehtiä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "ehtiä"
},
"expansion": "Votic ehtiä",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *ehtidäk. Cognate with Finnish ehtiä and Votic ehtiä.",
"forms": [
{
"form": "ehtida",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ht-h gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "28/õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ehin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehivad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehitakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ehtisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtisime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehtisite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehiti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ehiksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtinuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehiksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ehtinuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehiksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehtinuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme ehime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem ehtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge ehtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu ehitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ehtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei ehtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ehitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei ehitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ehtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "ehitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "ehtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "ehtimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtimast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtiv",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ehitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ehtimaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ehtimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtimatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "ehtida",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "ehtima (da-infinitive ehtida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ehtida"
},
"expansion": "ehtima (da-infinitive ehtida)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"eh",
"ti",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "e",
"2": "ht",
"3": "h",
"4": "i"
},
"name": "et-conj-õppima"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "65 35",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to accessorise, to adorn, to decorate"
],
"id": "en-ehtima-et-verb-uXLHjM4z",
"links": [
[
"accessorise",
"accessorise"
],
[
"adorn",
"adorn"
],
[
"decorate",
"decorate"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to accessorise, to adorn, to decorate"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "42 58",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to get ready"
],
"id": "en-ehtima-et-verb-p1gPPU9a",
"links": [
[
"get ready",
"get ready"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to get ready"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈehtimɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈehtʲimɑ]"
},
{
"rhymes": "-ehtimɑ"
}
],
"word": "ehtima"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Estonian terms with IPA pronunciation",
"Estonian verbs",
"Estonian õppima-type verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Estonian/ehtimɑ",
"Rhymes:Estonian/ehtimɑ/3 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "ehitama"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*ehtidäk"
},
"expansion": "Proto-Finnic *ehtidäk",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ehtiä"
},
"expansion": "Finnish ehtiä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "ehtiä"
},
"expansion": "Votic ehtiä",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *ehtidäk. Cognate with Finnish ehtiä and Votic ehtiä.",
"forms": [
{
"form": "ehtida",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ht-h gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "28/õppima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ehin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehib",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehivad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehitakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehita",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ehtisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtisime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehtisite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehtisid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehiti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ehiksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtinuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehiksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ehtinuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehiksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehtinuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehiksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehiks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtinuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ehtinuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei ehitaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme ehime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme ehi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem ehtigem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ehtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge ehtige",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu ehtigu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ehitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu ehitagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ehtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei ehtivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ehitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei ehitavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ehtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "ehitama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"present"
]
},
{
"form": "olla ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"nominative",
"past"
]
},
{
"form": "ehtima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtides",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"present"
]
},
{
"form": "olles ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"past"
]
},
{
"form": "ehtimas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtimast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtiv",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "ehitav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ehtimaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "ehtinud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "ehitud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ehtimata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "ehtimatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "ehtida",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "ehtima (da-infinitive ehtida)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ehtida"
},
"expansion": "ehtima (da-infinitive ehtida)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"eh",
"ti",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "e",
"2": "ht",
"3": "h",
"4": "i"
},
"name": "et-conj-õppima"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian transitive verbs"
],
"glosses": [
"to accessorise, to adorn, to decorate"
],
"links": [
[
"accessorise",
"accessorise"
],
[
"adorn",
"adorn"
],
[
"decorate",
"decorate"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to accessorise, to adorn, to decorate"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Estonian intransitive verbs"
],
"glosses": [
"to get ready"
],
"links": [
[
"get ready",
"get ready"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to get ready"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈehtimɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈehtʲimɑ]"
},
{
"rhymes": "-ehtimɑ"
}
],
"word": "ehtima"
}
Download raw JSONL data for ehtima meaning in All languages combined (22.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.